23.10.2018

כנסת ישראל מאשרת את החוק לעידוד הצלת עודפי מזון

ישראל מתייצבת בין 6 המדינות בעולם בהן קיים חוק דומה המגן על תורמי מזון

התפתחויות בישראל ובעולם

בשנים האחרונות נקטו מוסדות בינ"ל ומדינות ברחבי העולם צעדים להקטנת אובדן המזון. זאת, לאור ההכרה הגוברת בבעיית אובדן המזון העולמית. שותפות של ארגונים בינלאומיים מובילים, כולל האו"ם, הודיעה על השקת תקן עולמי ראשון אי פעם למדידת אובדן מזון.

האו"ם וארגון המזון והחקלאות של האו"ם FAO עמלים על הטמעת מדד בינ"ל אחיד לאמידת היקף אובדן המזון ברחבי העולם. מדד זה אמור לסייע לעמוד ביעד שהגדיר האו"ם בשנת 2016 – הקטנת היקף אובדן המזון עד 2030 ב-50%. 

במהלך שנת 2018 פרסם הארגון סדרת ספרי הדרכה לילדים – "עשו טוב הצילו מזון" עבור ארבע קבוצות גיל שונות, במטרה לקדם את המודעות להשלכות הכלכליות, החברתיות והסביבתיות של אובדן מזון בקרב ילדים. הספרים מפורסמים באינטרנט לשימוש הציבור וכוללים פעולות שילדים יכולים לנקוט בהן על מנת להפחית את אובדן המזון.

הפרלמט האירופאי: במרץ 2017 הציב הפרלמנט האירופאי יעד וולונטרי להפחתת אובדן מזון באיחוד האירופאי ב-30% עד שנת 2025 וב-50% עד שנת 2030.

ארה"ב: הממשל הפדראלי בארה"ב הכריז בספטמבר 2015 על יעד לאומי של צמצום אובדן המזון ב- 50% עד 2030, ליעד זה הצטרפו יצרניות המזון הגדולות וביניהן יוניליוור, קלוג ונסטלה והביעו תמיכה בהצעה. היצרניות הגדולות הכריזו על שורת צעדים לצמצום האובדן ולאימוץ טכנולוגיות למדידת אובדן מזון ולצמצומו. 

במדינת מיזורי בשנת 2018 הועלתה הצעת חוק שעל פיה העסקים הגדולים במדינה ידרשו לתרום את עודפי המזון שלהם. כך שכל עסק בעל מחזור מכירות הגבוה מ-5 מיליון דולר בשנה יצטרך לתרום 10% מעודפי המזון לארגונים ללא מטרות רווח.

אנגליה: ב-2017 וועדה לאובדן מזון של בית הנבחרים באנגליה המליצה מספר המלצות וביניהן: על הממשלה לאמץ אסטרטגיה לאומית להבטחת איסוף מזון אבוד בכל רחבי אנגליה, על הממשלה לחייב עסקים מעל גודל מסוים לדווח בצורה ציבורית על אובדן המזון אצלם ועל הממשלה לחייב עסקים להפריד מזון בתהליך הדרגתי. 

ב-2016 אנגליה אימצה תכנית רב שנתית להפחתה באובדן המזון בשיעור של 20% בעשור הקרוב. תכנית זו תבוצע על ידי הסוכנות לאיכות המזון בשיתוף עם ארגון הצלת המזון WRAP. התכנית תיושם בשילוב עם גופים מהמגזר הפרטי לאורך שרשרת ייצור המזון, ותלווה בקמפיין שכותרתו "אוהבים מזון – שונאים בזבוז". לפי הסוכנות הממשלתית FSA הקמפיין יחסוך כ-20 מיליארד ליש"ט לאורך העשור הקרוב.

טסקו (Tesco) – ענקית הקמעונאות הבריטית הינה מובילת דעה בנושא צמצום אובדן מזון והיא פועלת רבות להקטנת אובדן מזון ברשת ובשרשרת הערך. ב-2018 הכריזה טסקו כי כל סניפיה הממוקמים באנגליה לא ישליכו יותר מזון ראוי למאכל לפח. כמו כן טסקו פועלת בשיתוף פעולה עם אפליקציית "FoodCloud" להצלת מזון, ראה להלן.

נורבגיה: בשנת 2018 הכריזה ממשלת נורבגיה על יעד של הפחתת אובדן המזון ב-20% עד לשנת 2020. כמו כן, ממשלת נורבגיה הכריזה גם היא על יעד של הפחתת אובדן המזון ב-50% עד 2030, ובחודש יוני 2017 חתמה על הסכם עם תעשיית המזון להשגת יעד זה.

גרמניה: בשנת 2016 הציבה גרמניה יעד לצמצום אובדן המזון ב-50% עד לשנת 2030. כמו כן, שר החקלאות הקצה תקציב של 10 מיליון יורו למימון פרויקטים בתחום הצלת מזון.

צרפת: החל מ-1 בינואר 2016 חיובו שירותי קייטרינג ומסעדות אשר מספקים שירות ל-150 לקוחות ומעלה ביום למחזר מזון אם כמותו מסתכמת ביותר מ-10 טון בשנה. מסעדות ושירותי קייטרינג שלא ימחזרו – יקנסו ב-75 אלף יורו. בפברואר 2016 צרפת הפכה למדינה הראשונה בעולם האוסרת זריקת מזון מרשתות השיווק. החוק עבר פה אחד בסנאט הצרפתי ולמעשה מאלץ את כל רשתות השיווק המוכרות בשטח העולה על 400 מ"ר לתרום את עודפי המזון לבנקי מזון, במקום להשליכם או להשמידם. על פי הסוכנות הצרפתית לאנרגיה וסביבה, אובדן המזון בצרפת נאמד בכ-16 מיליארד יורו בשנה.

איטליה: במהלך שנת 2018 נחקק באיטליה חוק האוסר על זריקת מזון מרשתות השיווק, וחיוב רשתות השיווק להתקשר עם גופים לתרומת מזון, בדומה לחוק הצרפתי. ההבדל המרכזי בחוק האיטלקי הוא שבעוד שהצרפתים מטילים קנסות על העוברים על החוק, החוק האיטלקי מציע גמול לעסקים התורמים בצורה של הקלות מס.

אוסטרליה: במהלך שנת 2018 אישרה ממשלת אוסטרליה תוכנית לאומית לצמצום עודפים והקצתה לכך 130 מיליון דולר ל-10 שנים. כמו כן, בשנת 2017 הגדירה ממשלת אוסטרליה יעד להפחתת כמות פסולת המזון שהיא מייצרת ב-50% עד 2030. באוסטרליה, העלות הכספית של פסולת מזון נאמדת בכ-20 מיליארד דולר בשנה.

דנמרק: דנמרק הינה מהמדינות החלוצות במלחמה באובדן מזון: כבר ב-2015 הכריזה על ירידה של 25% באובדן מזון ב-5 שנים. ביוני 2016 השיקה הממשלה תוכנית סובסידיה לפרויקטים המקטינים אובדן מזון לאורך שרשרת האספקה בסכום של 750 אלף דולר.

צ'כיה: בדומה לצרפת, בשנת 2018 נכנס לתוקף תיקון חדש בחוק המזון בצ'כיה, המחייב את רשתות השיווק המוכרות בשטח העולה על 400 מ"ר לתרום את עודפי המזון לבנקי מזון, ובכך להפחית את אובדן המזון.

ארגנטינה: בספטמבר 2018 אושר בארגנטינה חוק השומרוני הטוב המקביל לחוק הישראלי לעידוד הצלת מזון.

דרום קוריאה: דרום קוריאה הפחיתה את אובדן המזון ב-10% בארבע שנים, בעקבות מדיניות מ-2013 המחייבת את משקי הבית לשלם עבור כמות המזון שהם זורקים, והמזון הנזרק עובר למחזור למזון לבעלי חיים ולביו-גז המשמש לייצור אנרגיה.

השימוש בטכנולוגיה לא פסח גם על תחום הצלת המזון, ובעולם קיימות אפליקציות שונות שנועדו לסייע לגורמים שונים בשרשרת הערך של המזון הן להקטין את אובדן המזון והן להצילו.

אפליקציית FoodCloud מאפשרת לארגוני צדקה מקומיים להתעדכן במוצרים העודפים שעומדים לתרומה בסוף כל יום ולהגיע לאסוף את הפריטים הרלוונטיים להם מהסניפים. האפליקציה מאפשרת העלאת תיאור של המוצרים לאפליקציה והתראות על אוכל זמין לאיסוף ובכך נמנעות נסיעות מיותרות. האפליקציה פועלת בשיתוף פעולה עם הקמעונאית טסקו.

+9,500 קהילות וארגונים משתמשים כיום.
+20,000 טונות של מזון הוצלו וחולקו משנת 2016, שווה ערך לכ-45 מיליון ארוחות.

מדינות: אנגליה ואירלנד.

אפליקציית Karma מאפשרת לצרכנים לקנות לקראת סוף היום מזון שלא נמכר ממסעדות, בתי קפה ומכולות ב-50% הנחה ביחס למחיר הרגיל.

+400,000 משתמשים (כ-1,500 בתי עסק).
+200 טונות של מזון טרי הוצלו משנת 2016.

מדינה: אנגליה.

אפליקציית Wise Up On Waste שפתחה חברת יוניליוור העולמית עבור מטבחים מקצועיים, אשר מסייעת לשפים ולחברות קייטרינג לעקוב ולהקטין את אובדן המזון ובכך לחסוך בעלויות.

מדינות: בלגיה, צרפת, הולנד, ספרד ואוסטרליה .

אפליקצית Olio מאפשרת מסירת מזון אכיל בחינם בין אנשים פרטיים ומול עסקים מקומיים. העסקים המוסרים את המזון משלמים ל-OLIO עבור העברת המזון, ובכך מפחיתים את כמות פסולת המזון בעסק שלהם.

710,000 משתמשים.
+1,100,000 מנות מזון חולקו משנת 2015.

מדינה: אנגליה.

אפליקציית Copia מקשרת בין מסעדות, מלונות, בתי חולים, קפיטריות ועסקים נוספים לבין ארגוני צדקה. העסקים אשר תורמים את המזון משלמים בין 20$ ל- 40$ לכל משאית בתוספת של 55 סנט לכל קילו מזון שנשלח לנזקקים. המוטיבציה של התורמים לשלם עבור פינוי מזון זה, היא חיסכון בעלות פינוי הפסולת, שכן בחלק ממדינות ארה"ב מחויבים העסקים בעלות משתנה עבור פינוי אשפה.

900,000 ארוחות הוצלו משנת 2016.
מדינה: ארה"ב.

Feed HV הוא פתרון טכנולוגי המחבר בין תורמי מזון לארגונים ללא מטרות רווח המספקים את המזון לנזקקים. המזון הנתרם הינו מזון מוכן שלא הוגש או מוצרים טריים, הנתרמים על ידי חוות חקלאיות, מסעדות, שירותי קייטרינג, חנויות מכולת, בתי חולים ואוניברסיטאות.

+22 טונות מזון הוצלו בשנת 2018.
מדינה: ארה"ב.

אפליקציית GOODR מקשרת בין עסקים המעוניינים לתרום את עודפי המזון שלהם. כמו כן, האפליקציה מספקת לעסקים מידע ומעקב אחר איסוף מזון לתרומה. העסקים התורמים משלמים עבור משלוח המזון, ומנגד באמצעות תרומת המזון, מפחיתים העסקים את עלויות מס הפסולת שלהם וכן מפחיתים את פליטות גזי החממה במזבלות. עלות משלוח המזון משתנה על בסיס נפח המזון הנמסר ונעה בין 2,500$ ועד 15,000$ בחודש. ההערכה היא שעבור כל דולר אחד שמושקע על ידי העסקים במשלוח המזון – נחסכים 14$ של עלויות מיסוי האשפה.

450 טונות של מזון הוצלו משנת 2017 פליטות הפחמן של העסקים המשתתפים הופחתו ב-27%, וכן צומצמו הוצאות העסקים בהיקף של כ-3.1 מיליון דולר.
מדינה: ארה"ב.

אפליקציית Food Rescue Us מתאמת בין מכולות ומסעדות עם עודף מזון למתנדבים המספקים אותו למשפחות נזקקות.

700 עסקים תורמי מזון משתתפים.
575 ארגונים ללא מטרות רווח האוספים את התרומות.
+17,000 טונות של מזון טרי הוצלו משנת 2011, הצלה של מעל 26 מיליון ארוחות טריות.

מדינה: ארה"ב.

בשנים האחרונות חלה עליה במודעות הציבורית לחשיבות הצלת המזון, אשר לוותה בצעדים ראשונים של פעילות ציבורית וממשלתית לעידוד הצלת מזון. המהלך המשמעותי והמכונן הינו אישור הצעת החוק לעידוד תרומות מזון. 

באוקטובר 2018 אושר בקריאה שלישית "החוק לעידוד הצלת עודפי מזון". מטרת החוק היא הגנה על כל שרשרת תרומת המזון: תורמי המזון, העמותות, עובדיהן ומתנדביהן, מפני אחריות לנזקים שעלולים להיגרם בשל המזון שנתרם על ידם ובלבד שעמדו בהוראות הדין. מטרת החוק הינה לעודד הצלת מזון.

לקט ישראל

לקט ישראל הינו ארגון הצלת עודפי המזון הגדול בישראל. הארגון מציל מידי שנה אלפי טונות של תוצרת חקלאית עודפת ומיליוני ארוחות לטובת מאות אלפי נזקקים בכל רחבי הארץ. לשם כך מקיים הארגון מגוון רחב של פעילויות להצלת מזון: קטיף תוצרת טרייה בשדות החקלאיים ואיסוף תוצרת חקלאית מהשדות ומבתי האריזה וכן הצלת ארוחות מבושלות מזינות ממקורות שונים. בשנת 2018 הציל לקט ישראל מזון מבושל בהיקף של כ-2.2 מיליון ארוחות מבושלות מבסיסי צה"ל, בתי מלון, חברות הסעדה באירועים, מסעדות ועוד וכ-15.5 אלף טון תוצרת חקלאית בשווי כולל של כ-150 מיליון ₪ (בלתי מבוקר). עודפי המזון הועברו לכ-175,000 נזקקים מדי שבוע, באמצעות כ-200 עמותות בכל רחבי מדינת ישראל. העמותות מקבלות הדרכה מלקט ישראל בתחום בטיחות המזון ונדרשות על ידי הארגון לעמוד בכללים מחמירים בנושא. הארגון מסייע לעמותות גם ברכישת תשתיות מתאימות הנדרשות לשם הקפדה על כללי בטיחות המזון. 

בקרב האוכלוסיות המקבלות את המזון המוצל אין גישה סדירה למזון בריא, ידע ומודעות בנושאי תזונה נבונה והשפעתה על הבריאות. לפיכך, בשנת 2018 העבירו תזונאיות הארגון לנזקקים, 70 סדנאות לתזונה בריאה בתקציב מוגבל. 

לקט ישראל משמש מוקד ידע ודוגמא עבור גופי הצלת מזון ברחבי העולם ומוכר על ידי ה-(GFN Global Foodbanking Network) כארגון הצלת המזון הלאומי של ישראל. 

יו”ר לקט ישראל, ג'וזף גיטלר נבחר לשמש כחבר בוועד המנהל של ה-GFN ונציגים של הארגון משתתפים בכנסים של ה-GFN. נציגים של בנקי מזון מכל רחבי העולם מגיעים ללמוד על פעילות לקט ישראל, אשר נחשב בעולם כארגון המוביל בכל הנוגע להצלת ירקות, פירות ומזון מבושל.

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

בשנת 2017 הושק המיזם הלאומי לביטחון תזונתי המתקיים בשיתוף לקט ישראל ואשל ירושלים – כולל חב"ד. במסגרתו, מחולקים כרטיסים נטענים בשווי של 500 ₪ עבור למעלה מ- 10,800 משפחות הסובלות מאי-ביטחון תזונתי חמור. הפיילוט הושק בפברואר 2017 בפריסה ארצית ב-36 רשויות, בעלות כוללת של כ-65 מיליון ₪ בשנה. 

עם קליטת המשפחה לתוכנית, מעביר משרד העבודה והרווחה לרשותה, באמצעות אש"ל ירושלים- כולל חב"ד, כרטיס טעון בשווי של 500 ₪ כל חודש. הכרטיס מאפשר רכישת מוצרי מזון ב- 250 ₪ (ללא טבק ואלכוהול) ברשתות נבחרות ובחנויות מקומיות, וקניית ירקות, פירות ומזון יבש שמקורם בהצלת מזון (שמובלים לבתי המשפחות) ב-250 ₪ נוספים (180 ₪ ירקות ופירות, 70 ₪ מזון יבש). 

ביולי 2018 פורסם דו״ח מחקר 17 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אשר בחן את אפקטיביות המיזם הלאומי לביטחון תזונתי. מתוך 968 משפחות במחקר כ-150 משפחות שיפרו את מצב הביטחון התזונתי שלהן, כאשר כ-70 משפחות עברו ממצב של אי ביטחון תזונתי חמור לאי ביטחון תזונתי מתון, וכ-80 משפחות יצאו ממצב של אי ביטחון תזונתי. 

כותבי המחקר מציינים כי היקף הסיוע הינו נמוך יחסית ולכן משפחות רבות נותרו במצב של אי ביטחון תזונתי. כ-61% מהמשפחות השתמשו במשאבים שהתפנו להן לצריכת מזון ולא לצריכת מוצרים ושירותים אחרים דבר המעיד כי הסיוע ברמתו הנוכחית אינו מספיק כדי לחלצן מאי ביטחון תזונתי.

משרד החקלאות

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מוביל מהלך בין-משרדי כולל לגיבוש מדיניות לצמצום אבדן מזון ופחת בתוצרת טרייה, בדגש על ירקות ופירות. 

המשרד פועל במספר דרכים להקטין אובדן מזון, כגון: 

 • הפעלת תכנית חינוכית בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, לעידוד צריכה נבונה של פירות וירקות במערכת החינוך. 
 • חקר בעיית הפחתים והצעת פתרונות למניעת איבודי מזון במהלך שרשרת השיווק של פירות וירקות בישראל. 
 • פיילוט לבחינת היתכנות להעברת תוצרת עודפת לנזקקים. 
 • גיבוש אסטרטגיות שיווק שיעודדו מכירה וקנייה של "פירות וירקות מכוערים". 
 • המחלקה לאחסון תוצרת חקלאית במכון וולקני מפרסמת הנחיות שימור פירות וירקות בבית הצרכן. 
 • פורסמו הנחיות שימור פירות וירקות לסיטונאים וקמעונאים. 
 • עידוד התארגנות להקמת שוקי איכרים.

מיזם משותף עם לקט ישראל

נוסף על כך, משרד החקלאות מקיים מיזם משותף עם לקט ישראל, במסגרתו מועסקים פועלים בדואים בפעילות קטיף, רכז שטח אשר מטפל בכל הקשור לפעילות הקטיף ורכב ייעודי שמסיע את הקוטפים למקום הקטיף וחזרה ליישוביהם. חשוב לציין כי המועסקים מקבלים שכר ותנאים סוציאליים מלאים. משאיות של לקט ישראל מובילות את היבול שנקטף מהשדות למרכז הלוגיסטי, שם היבול ממוין, נארז ונשלח באמצעות משאיות הארגון ל- 10 מרכזי חלוקה ב-6 ישובים בדואים.

בנוסף, דיאטנית בדואית, מטעם לקט ישראל, מעבירה סדנאות "תזונה לחיים" המותאמות לתרבות הבדואית. כל סדנא מורכבת מ- 4 מפגשים, במהלכם נחשפים המשתתפים לעקרונות ולידע בנושאים הקשורים לתזונה נבונה בתקציב מוגבל, בשילוב עם תכנים הנוגעים להתנהלות אישית ומשפחתית. דיווחים מהשטח מעידים על העצמה אישית הנלווית לרכישת הידע והכלים.

רשות החברות הממשלתיות

בכוונת רשות החברות הממשלתיות לפרסם סל כלים לאחריות תאגידית חברתית עבור החברות הממשלתיות. בהמשך לפעילות משותפת של עמותת ידיד, לקט ישראל ורשות החברות הממשלתיות ניתן יהיה למצוא בין הכלים לאחריות תאגידית חברתית, גם את תרומת המזון לעמותות העוסקות בהצלת מזון. זאת, מתוך הבנה שחברה ממשלתית אשר תתרום את העודפים שלה תעורר תשומת לב ניהולית לבזבוז משאבים שאינו זוכה בדרך כלל לתשומת לב, ותצליח לייעל ולהתייעל בפעילותה.

הצעת חוק להטבת מס לתרומת עודפי מזון

בשנת 2017 הונחה על שולחן הכנסת לדיון מוקדם הצעת חוק של הח"כים מירב בן ארי, רועי פולקמן ואיילת נחמיאס ורבין, אשר תעניק זיכוי מס בעד תרומת מזון בשווי של 50% משווי התרומה. 

מטרתה של הצעת החוק היא לתמרץ יצרני מזון, משווקי מזון, יבואני מזון, עוסקים במזון ומגדלי תוצרת חקלאית ומזון מן החי, לתרום מזון, לרבות עודפי מזון, לארגונים שעוסקים בחלוקת מזון ללא תמורה לנזקקים הסובלים מאי ביטחון תזונתי, באמצעות הגדלת שיעור הזיכוי במס. 

חוק דומה קיים כבר במדינות נוספות כגון צרפת, איטליה וארה"ב. בצרפת בשנת 1988 נחקק חוק המעניק זיכוי מס בשווי של 60% משווי התרומה עבור תרומות מזון. בארה"ב מוענק זיכוי מס ברמה הפדראלית עבור תרומות לצדקה, וזיכוי מוגבר עבור תרומות מזון. בשנת 2016 נחקק באיטליה חוק דומה המעניק זיכוי מס לתרומות מזון. 

החוק מגדיר את מהות אובדן המזון ומהם עודפי מזון; קובע את היררכיית הטיפול במזון; מבהיר את סוגי המזונות שניתן לתרום (כגון מזון עם תווית שגויה, מוצרי מזון שהוחרמו על ידי רשויות ציבוריות והינן בטוחות למאכל אדם וכדומה); מבהיר את מצבם של ארגוני הצדקה המחלקים מזון באופן קבוע; מפשט ומתקן תקנות ביחס לתרומת מזון.

ארגון The Natural Step ישראל (TNS)

TNS ישראל הינה חברה לתועלת הציבור אשר פועלת למניעת אובדן מזון ולצמצומו בישראל במספר אפיקים:

 • במהלך 2018 הארגון השיק את האמנה הישראלית לצמצום בזבוז מזון – הצהרה בה ארגונים עסקיים וציבוריים מצהירים על מחויבותם לצמצם את בזבוז המזון. 
 • הארגון מפעיל פעילות חינוכית של הרצאות לתלמידי בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים בנושא צמצום בזבוז מזון. 
 • הארגון פועל לקדם פרויקטים לצמצום בזבוז מזון בארגונים בעלי הסעדה מוסדית וכן הוזלה של מוצרי מזון לקראת תפוגה ברשתות הקמעונאיות. 
 • הארגון מקדם העלאת מודעות לבעיית אובדן המזון באמצעות אתר אינטרנט http://lovefoodnotwaste.co.il
 • הארגון הכריז על ה- 12.3.19 כיום צמצום בזבוז המזון העולמי (FWD). היום יוקדש לבעיית בזבוז ואובדן מזון ויצויין בשיתוף עם ארגונים עמיתים ציבוריים ופרטיים ברחבי העולם. 
 • הארגון הקים את המעבדה לצמצום מזון – פרוייקט רחב המערב שותפים בכל תעשיית המזון שמטרתו לייצר פתרונות רוחביים לצמצום בזבוז המזון.
סגירת תפריט